3 ekstra recepta za jela sa tikvicama
Ove godine sam preuzeo inicijativu i dizajnirao sam našu malu baštu u senu. Unazad par godina istražujem o bio uzgoju bez hemikalija u skladu sa prirodom. Do sada nisam ozbiljnije pristupio proizvodnji zdravog povrća bez motike i oranja zemlje. Da, sve to jeste moguće, a to sam potvrdio ove godine u svojoj bašti. Prvi plodovi su već počeli da pristižu, a među njima su i tikvice koje stvarno obožavam.
Neću vas više daviti sa našom malom baštom u senu, vreme je da se pozabavim receptima.
Prvi recept je "rolat od tikvica". Rolat sam napravio za našu godišnjicu braka i bio je to pun pogodak.
potrebne namirnice za: rolat
- 2 do 3 srednje velike tikvice,
- oko 150 g kačkavalja (tvrdog sira),
- 100 g parmezana,
- 350 g krompira,
- 50 ml mleka,
- 1 veza peršuna,
- 120 g šunke,
- 150 g prezli,
- 1 jaje,
- Začini, sol, biber, mažuran, ulje...
1. recept: Rolat sa tikvicama
Tikvice isecite na deblje trake, pa poređeajte u pleh na pek papir, u 2 reda, (neka se malo preklapaju). Zatim pospite rendanim parmezanom i stavite u rernu na 150°C nekih 15 minuta da se sir istopi i poveže tikvice.
U međuvremenu skuvajte krompir, posolite i pobiberite ga i ispasirajte ga dodavajući mleko po potrebi tako da dobijete kremozni pire. Zatim dodajte sitno iseckani peršun, pa promešajte i začinite ga po ukusu. Preko zapečenih tikvica premažite pire u jednom sloju debljine oko 1cm. Preko pirea poređajte šunku pa kačkavalj kojeg ste izrezali na tanke ploške preko šunke i lagano urolajte.
Nežno zarolajte sa jedne strane do sredine pomažući se pek papirom, a onda sa druge strane zatvorite rolat do kraja. Kada je rolat umotan, premažite ga umućenim jajetom, pospite ga prezlama, prelijte ga maslinovim uljem, a zatim stavite u zagrejanu rernu na 180 C i pecite oko 20 minuta.
Musaka od tikvice sa šumskim piletom
Drugi recept je "musaka od tikvice sa šumskim piletom".
Još jedan specijalitet sa tikvicama u kombinaciji sa samoniklim gljivama. Najbolja zamena za meso su gljive, a još ako su samonikle onda su i lekovite, pročitajte više nešto više o gljivi šumsko pile.
potrebne namirnice za: musaku
- 1 do 2 tikvice srednje veličine,
- 150 gljva šumsko pile,
- 1 veća glavica luka,
- 1 veća šargarepa,
- 1 kolut korena celera,
- 2 čena belog luka,
- 2 jaja,
- 150 ml biljne pavlake za kuvanje,
- 1 šaka narendanog parmezana,
- Začini, sol, biber, mažuran, majčina dušica, kurkuma, đumbir u prahu, mlevene ljute paprike, mix 5 vrsta samlevenih gljiva, ulje...
2. recept: Musaka od tikvica
Nakon što ste dobro oprali tikvice naseckajte ih na deblje kolutove posolite ih i ostavte ih da odstoje 10 tak minuta da puste vodu. U međuvremenu možete naseckati luk i gljive na sitne kockice, a šargarepu i celer izrendajte. Zatim upržite luk pa dodajte šargarepu, celer i kada sve omekani dodajte gljive. Napomena: gljiva šumsko pile pre bilo kakve pripreme za konzumaciju treba biti predhodno prokuvana 20 minuta. U međuvremenu dok se sve to povrće sa gljivama dinsta dodajte začina po vašem ukusu. Uvek probajte vaše jelo, postepeno i oprezno ga začinjavajte kako ne bi ste preterali sa začinima.
Kada je fil gotov, osušite tikvice papirnim ubrusom pa na dno vaše posude složite jedan red i preko njega stavite fil sa gljivama, onda preko fila naređajte još jedan red tikvica.
Kada je sve fino složeno umutite jaja, dodajte im pavlake i zalijte preko tikvica i sve pospite parmezanom. Musaku zapecite u zagrejanoj rerni na 250 C 30 tak minuta.
Burgeri od tikvica sa vrganjima
Danas nam počinje NLP trening za trenere koji traje 19 dana u komadu i nakon certifikacije idemo na godišnji odmor tako da neću imati vremena za kuvanje. Odlučio sam se da nam spremim još jedan specijalitet sa tikvicama i gljivama, a ovog puta je u pitanju osušeni vrganj.
potrebne namirnice za: burgere
- 2 tikvice srednje veličine,
- 1 šaka suvih vrganja,
- 1 veća glavica luka
- 1 čen belog luka,
- 2 jaja,
- 2 kašike zobenih pahuljica,
- 2 kašike kukuruznog skroba (gustina)
- 3 do 4 kašike mekog brašna,
- 1 vezica peršuna,
- Začini, sol, ulje, biber, mažuran, mlevena ljuta i slatka paprika...
3. recept: Burgeri od tikvica sa vrganjima
Prvo je potrebno vrelom vodom preliti vrganje i ostaviti ih da se namaču barem 20 minuta. Zatim narendati tikvice, posoliti ih i ostavite ih da puste vodu nekih 10 do 15 minuta. U međuvremenu možete očistiti i naseckati ostalo povrće, izblendati zobene pahuljice u koliko ih već nemate takve. Zatim počnite dinstanje sa polovinom luka i kada se zastakli dodajte vrganje koje ste naseckali na manje komade.
Kratko sve skupa prodinstajte uz dodavanje vode u kojoj su se vrganji namakali i sve začinite po ukusu i dodajte im belog luka. Nakon 10 do 15 minuta vrganji su spremni za burgere. Dobro procedite i istiskajte vodu iz tikvica pa im dodajte zobene pahuljice, brašno, kukuruzni skrob, peršun, pola glavice luka, začine i sve dobro promešajte. U drugoj činiji dobro umutite jaja penasto pa ih dodajte smesi sa tikvicama uz lagano mešanje. Po potrebi dodajte još malo brašna ili zobenih pahuljica da dobijete srednje gustu smesu. Bilo bi dobro da je probate da proverite da li ste je dobro začinili pre prženja burgera.
Zagrijte ulje i kašikom uzimajte od smese pa blagim pritiskom na nju napravite oblik burgera. Kada se zapeku sa jedne strane okrenite ih, ispecite ih i sa te strane stavite na papirni ubrus da upije višak masnoće. Ovakve burgere možete poslužiti uz neki prilog ili ih pojesti bez priloga u svakom slučaju uživat ćete u njihovom ukusu.
I tako naša mala bašta u slami nas nagrađuje za uloženi trud, a meni još puno toga ostaje naučiti, a ja sam baš zagrizao pa ću učiti jer ovo je početak.