leaf

Sourdough štrudla sa rogačem

Zadnjih mesec dana redovito pečem hleb od kako sam probudio starter kojeg čuvam i hranim evo već četvrtu godinu. Starter je domaći kvasac, neki ga zovu divlji kvasac, sa njim su naše bake inače mesile hleb. Hleb koji je kiselkasti, fantastičnog mirisa i ukusa, sa krckavom koricom. Sećam se tog mirisa sveže ispečenog hleba iz smederavca na drva kojeg je moja najdraža baka pekla. Cela kuća je mirisala tako dobro...

Pre tri godine sam se i sam zarazio sa pravljenjem ovog preukusnog hleba i od tada ga svako malo napravim. Ovaj hleb se pravi dva dana, i ta dužina fermentacije čini ovaj hleb puno zdravijim za konzumaciju. I još nikako da nađem vremena da opišem kako se pravi starter i kako se mesi hleb, ali i to ću sigurno napisati ubrzo...

Nedavno sam ponovo probudio usnuli starter i krenuo sa pripremom hleba i naletim na jedan recept za štrudlu sa ovim kvascem. Recept baš i nije bio detaljan tako da sam rešio da improvizujem i napravim neku svoju verziju. Danas pravim svoju drugu sourdough štrudlu sa rogačem jer prvom sam bio zadovoljan i sada utvtđujem gradivo i dorađujem recept.

Matrijal za testo:

  • 300 gr brasna
  • 150 gr startera
  • 1,5 dl mleka
  • 30 g maslaca
  • 25 g šecera
  • 5 g soli

Materjal za fil:

  • 300 g mlevenog rogača
  • 200 g šećera
  • 4, 5 dl mleka
  • 1 kašika vanilin šećera

1. korak

Prvo je potrebno da napravite starter, a to ćete napraviti u razmeri 70g /starter/, 70g /voda/ 70g /brašno/ i ostavite ga tako da se udupla. Ja koristim raženo brašno za starter.

Kada se starter uduplao umešajte sve navedene sastojke za testo. Ja imam robot mikser u kojem mesim testo i to dobrih 10 minuta. U koliko nemate mikser onda to napravite rukama sve dok testo ne postane svilenkasto trebat će vam minimum 5 minuta onako dobrog lupkanja testa da se aktivira gluten.

2. korak

Testo nije previše mekano, a niti previše tvrdo negde je na sredini, taman da se sa njim može raditi, a da se ne lepi. Kada ste ga umesili formirajte testo u loptu pikrijte ga folijom i krpom pa ga ostavite da odmara 1h na sobnoj temperaturi.

Nakon odmaranja testo bi trebalo da je već malo naraslo i sada ga još jednom, ovog puta malo nježnije premesite formirajte u loptu pokrijte i ostavite još 1h da odmara na sobnoj

temperaturi. 

3. korak

Dok testo odmara sada je pravo vreme da napravite fil. Za fil stavite mleko i šećer u šerpu (neka je malo dublja zbog prskanja fila dok se kuva) i ostavite ga da provri. Kada mleko provri postepeno uz lagano mešanje dodajte rogač i kuvajte na laganoj vatri oko pet minuta. Zatim umiješajte vanilin šećer i ostavite da se ohladi.

Količina mleka ovisi o tome kako je rogač mleven, možda će trebati da se doda još malo, imajte na umu da je fil dok je vruć mnogo tečniji nego kad se ohladi.

Kada se fil dobro prohladio oklagijom razvučite testo, nafilujete je ravnomerno i umotate u štrudlu. Ubacite u pleh, pokrijte je celofanom i krpom, ostavite je tako na sobnoj temperaturi 4 do 5 sati. 

4. korak

Zatim je ostavite na hladnu fermentaciju u frižideru najmanje 12 h, a može i duže ostati. Sutradan zagrejte rernu na 200 stepeni te u nju ubacite štrudlu iz frižidera i pecite je oko 40 minuta, mozda koji minut duze.

5. korak

Ostavite je da se malo prohladi tako što je pokrijete krpom da se malo zaduši i da malo omekani kora. Ova druga štrudla mi je još bolje ispala, testo je bolje naraslo i stvarno sam prezadovoljan kako je ispala tako da ću je sada isprobavati i sa nekim drugim filom, a jedna će sigurno bitii sa gljivama... Očekujte neočekivano na nlp-recepti.com