leaf

Vukovi prsti na karfiol pire u medenom umaku

U prošlom blogu o GljivoAjvaru sam pomenuo jednu gljivu koju retki sakupljaju i konzumiraju. Kada je pronađem donesem je kući i pokažem je komšijama a njihova me reakcija uvek nasmeje, jer je gledaju sa čuđenjem. I uvek me iznova pitaju, a da li si ti siguran da se ona jede, kada bi je ja sreo u šumi nikada mi nebi palo na pameti da je uzmem a kamo li da je pojedem? 

Znam da je ovakva njihova reakcija upravo zbog neznanja, nepoznavanja drugih šumskih gljiva, sem vrganja i lisičarki. Ja se sa njima uvek složim i kažem im da je bolje da ne sakupljaju gljive koje ne poznaju jer to može biti smrtno opasno!

Gljiva vukovo meso naučnog naziva Fistulina hepatica ima jako puno narodnih imena kao što su jetrenka, jetrenjača, goveđi jezik, volovski jezik, jetrenica, volovska jetra, i zbog toga je naučni naziv najsigurniji za prepoznavanje gljiva. Meso gljive može narasti debljine i do 5 cm, mlado je čvrsto, sočno a starije deluje sunđerasto. Meso je crvene boje prošarsno svetlijim belkastim i crvenkastim žilicama, tako da izgleda kao pravo meso. Na prerezu ispušta kao krv crvenu tečnost i baš zbog ovakvog izgleda neki je se  boje. Bez izraženijeg mirisa, a ukus gljive pomalo pikantno kiselkast i jedna je od retkih gljiva koja ima puno vitamina C u sebi. Možda je za nekoga neuglednog izgleda, ali je ona meni i supruzi baš super i interesantnog je ukusa gljiva. 
I tako ona je danas nama na meniju i danas kuvamo zajedno, a jelo sam nazvao Vukovi prsti na karfiol pire . 

Potrebne namirnice:

  • nekoliko celih gljiva vukovo meso
  • 1 manji karfiol,
  • kukuruzno brašno,
  • 2dl piva,
  • 1l mleka,
  • 1 jaje,
  • 1 kašika maslaca
  • Začini: ulja, bibera, soli,

1. Korak

Gljivu sam potopio mlekom i ostavio da tako odstoji 2 sata, na ovaj način izvučem kiselinu iz gljive, a može se na kratko blanširati i rezultat je isti.  U međuvremenu sam napravio tempuru s jajem, kukuruznim brašnom i pivom, koju sam posolio, začinio i ostavio da odstoji malo. Supruga je glavicu karfiola pokidala na manje komade i sve ih skuvala za pire. 

2. Korak

Nakon 2 sata izvadio sam gljive iz mleka, isprao ih i osušio zatim sam ih narezao na tanke štapiće debljine otprilike do 0,5cm ubacivao u tempuru i pržio na ulju dok se lepo nisu zazlatile sa obadve strane i odlagao ih na kuhinjski papir da se ocedi višak ulja. 

Supruga je skuhani karfiol procedila dodala mu maslaca i sve štapnim mikserom Izmiksala uz dodavanje mleka po potrebi, i začinila po ukusu. To ćete prepoznati tokom izrade pirea a gustinu regulišete dodavanjem više li manje mleka, moja preporuka je da polagano dodajete mleko. Pireu se može dodati malo kurkume i dobijete žućkasti pire.

3. Korak

Napomena vegetarijancima da umesto jaja, i mleka imaju zamene, (vi to odlično znate), jaje možete zameniti natopljenim čija semenkama a mleko za pire vam nije niti potrebno jer možete iskoristiti vodu u kojoj se kuvao karfiol, i umesto maslaca možete koristiti samo malo maslinovog ulja. 

4. Korak

Kao prilog uz krckave gljive napravio sam umak od meda i senfa, obožavam ga. Umak, koji je u ovom jelu važan dodatak uz gljivu, napravio sam od: 
  • 1 kašike senfa 
  • 1 do dve kašičice meda (manje ili više)
Priprema: Viljuškom promešati  senf sa medom tako da se zadrži ona reskost senfa koji bude obogaćen slatkoćom meda a da se sve sjedini u ukusni umak.

Zajedničkim snagama do ručka iz snova Vukovi prsti posluženi na pireu od karfiola uz veličanstveni umak od senfa i meda. Uživajte kao što smo to mi danas napravili...